• info@websazan.ir
  • تماس با ما: 26130635
  • تهران - کامرانیه، خیابان حاتم خانی

خدمات ثبت و تمدید دامنه

ثبت دامنه اولین قدم جهت داشتن وب سایت است.

در صورتی که نام مناسبی به عنوان نام دامین در نظر بگیرید می‌توانید جایگاه مناسبی در فهرست سایتهای جستجو شده بیابید.

ثبت دومین مناسب مهم ترین رکن اساسی داشتن یک وب سایت خوب است، چنانکه حتی با طراحی صفحات وب مناسب و داشتن محتوای خوب، اگر به ثبت دامین نامناسب مبادرت ورزید، تمام زحماتی که در طراحی وب به کار گرفته شده است از بین خواهد رفت.

به عنوان مثال ثبت دومین طولانی، امکان بروز اشتباه تایپی را بالا برده و دسترسی به وب سایت را هر چند با طراحی وب عالی به مخاطره می‌اندازد.
به علاوه ثبت دامنه در شرکتهای معتبر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که در صورت نیاز به تمدید دامنه پس از مدت مقتضی، در صورتی که شرکتی که مبادرت به ثبت دامین نموده در دسترس نباشد و یا اینکه اطلاعات مالکیت دامنه را در اختیار کاربر قرار نداده باشد، امکان تمدید مجدد دامنه به هیچ عنوان وجود نداشته و تمامی زحمات صاحب وب سایت جهت جذب مشتری و معرفی وب سایت به دیگران به هدر خواهد رفت.


هاست
مرتبط با دامنه نیز باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. در صورتی که طراحی سایت شما بی نقص بوده و دومین سایت نیز مناسب باشد اما میزبانی وب مناسبی آن را پشتیبانی ننماید نیز امکان در دسترس نبودن وب سایت وجود دارد. هاستینگ با کیفیت این مساله را تضمین می‌نماید که وب سایت شما در هر زمان دردسترس بوده و از امنیت خوبی برخوردار است.
دامنه
، دامین یا دومین در فارسی به معنی قلمرو یا گستره می باشد که محور اصلی وب سایت ها و کلیه فعالیتهای Online و تجارتهای الکترونیکی است. نام دامنه (Domain) نشان دهنده محتوا و خلاصه مطالب و عناوینی است که کاربر اینترنتی انتظار دارد با آن روبرو شود. به عبارتی دیگر نام دامنه (Domain) گویای هدف سازنده وب سایت است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو انتخاب نام دامنه بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.

Domain یا دامنه که به صورت دامین یا دومین نیز عنوان می شود، نامی است که همیشه با یک پسوند همراه بوده است و با نقطه از آن جدا می شود. (مانند .com, .ir, .net, .org و …)

انتخاب دامنه مناسب (Choosing a Suitable Domain)

نام دامنه انتخابی کوتاه باشد

تا جايي كه امكان‌پذير است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب نمائيد. البته اين بدين معنا نيست كه نام سازمان، شركت و … خود را ناديده بگيريد. شما مي‌توانيد قسمتي از نام شركت و يا مخفف آن را بعنوان نام واحد انتخاب نمائيد.

بعنوان مثال اگر نام موسسه شما تحليلگران عصر پويا مي‌باشد، بهتر است بجاي tahlilgaran-asr-pouya.com نام pouya.com و يا tap.com را انتخاب نمائيد (پسوند مناسب را فراموش نكنيد).

توجه داشته باشيد كه استفاده از حروف اختصاري در بعضي موارد مناسب نيست. بخصوص اگر تعداد حروف اختصاري بيش از ۴ كاراكتر باشد. در مجموع توصيه مي‌شود كه نام كوتاه انتخابی تان مفهوم باشد. اگر نام دامین كوتاه انتخابي شما با پسوندهاي رايج مثل com. و net. قبلاً به ثبت رسيده‌اند و بخشي يا تمامي فعاليت وب‌سايت شما به كشور ايران ارتباط دارد، توصيه مي‌شود دامنه كوتاه انتخابي خود را با پسوند ir. هرچه سريعتر به ثبت برسانيد. در حال حاضر ثبت نامهاي كوتاه با پسوند ir. نسبت به ساير پسوندها بيشتر امكان‌پذير است. اين عمل موجب مي‌شود تا آدرس وب سايت شما بيشتر بياد بماند.

انتخاب پسوند متناسب با فعالیت

بهتر است نام دامین انتخابی با معنی باشد و بیانگر نوع فعالیت سایت باشد. در این صورت دامنه بیشتر در ذهن باقی می ماند و همچنین مخاطب با مشاهده تطابق نام وب سایت با نیاز خود، نسبت به بازدید از سایت تمایل بیشتری خواهد داشت.

روان و صریح بودن املای دامنه

املاي نام دومین شما بهتر است به گونه‌اي باشد كه بصورت شفاهي به راحتي قابل انتقال باشد و يا حداقل نياز به هجي (spell) كمتري داشته باشد. ممكن است شما آدرس وب‌سايت خود را بصورت شفاهي به دوست خود اعلام نمائيد و آدرس وب سايت شما املاي سختي نيز داشته باشد، بطوري كه به گونه‌هاي متفاوتي بتوان آن را تايپ نمود. در اين حالت اين احتمال وجود دارد كه دوست شما موفق به بازديد از وب سايت شما نشود و يا به اشتباه وارد سايت ديگري شود.
برای مثال: www.2net.com را می توان به صورت www.twonet.com و www.tonet.com نيز نوشت که در صورت عدم اطلاع از spell دقیق ممکن است وارد سایت مورد نظر نشود.

ثبت نام دامنه با پسوندهای رایج

اگر تصور می کنید نام دامنه ای که انتخاب نموده اید، ممکن است با پسوند های دیگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، بهتر است از همان ابتدا نام دومین انتخابی خود را با پسوند های رایج دیگر ثبت نمایید. اگر دامین خود را با پسوند com. انتخاب نموده‌ايد، پسوندهاي net. و org. را نيز ثبت و اگر تمامي و يا بخشي از فعاليت وب سايت به ايران مربوط مي‌شود پسوند ir. را نيز به آن اضافه نمائيد. اين عمل موجب مي‌شود تا در آينده وب سايت شما كه با صرف هزينه و وقت ايجاد شده است، با وب سايت ديگري با همان نام، توسط مخاطبين اشتباه نشود.